- Kurser & konferencer
- Projekter
- Nuværende projekter
- Afsluttede projekter
- Planlægger- uddannelser og kompetencer
- 2BG
- Virksomhedernes stedstilknytning
- Byplanguide og metodesheets
- Lokal bæredygtighed- områdefornyelse og bæredygtige byområder
- Evaluering af byfornyelsesloven
- Fremtidssikring af almene boliger
- Landsbyliv og lokalråd
- commin
- Öresundsvisioner 2040
- Milunet
- Liv uden vækst
- Fornyelse af planlægningen
- Partnerskab i byomdannelse
- Inddragelse af børn i byfornyelse og byudvikling
- Læsestof
- Om os
Plan13
- Forside
- På vej mod Plan13
- Værktøj til Plan13
- De overordnede mål
- Organisering
- Inddragelse
- Digital plan
- Projektledelse
- Indhold
- Kommunikation
- Cases
- Dragør 09
- Dragør 09
- Frederikshavn 09
- Furesø 09
- Faaborg-Midtfyn 09
- Faaborg-Midtfyn 09
- Faaborg-Midtfyn 09
- Faaborg-Midtfyn Statusnotat 11
- Gladsaxe 09
- Gladsaxe 09
- Guldborgsund 09
- Guldborgsund 12
- Haderslev 09
- Haderslev 09
- Haderslev 12
- Hedensted 09
- Hedensted Statusnotat 11
- Herlev 09
- Hillerød 09
- Hillerød 11
- Hillerød Statusnotat 11
- Holbæk 09
- Holbæk 09
- Høje-Taastrup 09
- Ikast-Brande 12
- Høje-Taastrup 09
- Jammerbugt 09
- Jammerbugt 09
- København 10
- København 09
- Københavns Vestegn 09
- Morsø 09
- Næstved 09
- Næstved 09
- Odder 09
- Odder 09
- Odense 11
- Randers 10
- Randers 09
- Randers 09
- Randers Statusnotat 11
- Roskilde Statusnotat 11
- Silkeborg 09
- Silkeborg 09
- Skanderborg 09
- Skanderborg 09
- Skanderborg 09
- Skanderborg 11
- Skive 09
- Skive Statusnotat 11
- Struer 12
- Strukturbillede Sjælland 09
- Trekantområdet 09
- Aalborg 11
- Århus 09
Skive Kommune - Statusnotat Plan09
Multifunktionelle jordbrugslandskaber

I dag er det kommunerne, der tager sig af det åbne lands planlægning, hvor opgaven tidligere lå hos amterne. Denne ændring kom med kommunalreformen og stiller nye krav og udfordringer for kommunerne.
Skive Kommune ønskede med Plan09 at bidrage til fornyelse af det åbne lands planlægning, med nye planværktøjer og procesforløb.
Interview med Anders Rask, udviklingskonsulent med
fokus på by- og landskabsudvikling i Skive Kommune.
30/11 2011 af Susanne Bøcker, Dansk Byplanlaboratorium
Et bidrag til fornyelse af det åbne lands planlægning
Under Plan09 arbejdede Skive Kommune med multifunktionelle jordbrugslandskaber og afprøvede borgerstyret landskabsplanlægning for fem lokalområder; Lihme, Rødding, Selde, Resen og Durup. I øjeblikket er Skive Kommune i gang med at byforny 4 lokalområder.
Bevillinger og byfornyelsespenge fra bl.a. staten er i dag med til at sætte gang i ideerne fra Plan09. I øjeblikket realiseres eks. en rekreativ forbindelse, hvor der også sættes shelters op. Der videreføres også en idé om et hestehotel for socialt udsatte unge. Herudover arbejder Skive Kommune med en brandingstrategi, der hedder ’RENT LIV’ og Rødding by fokuserer på en brandingstrategi om landsbyen som attraktiv bosted ved Limfjorden.
Skive Kommune har fortsat et stort fokus på at skabe bedre sammenhæng mellem forskellige aktørers input og målsætninger, som under Plan09s borgerstyrede landskabsplanlægning. Derfor videreføres og -udvikles samarbejde i et nyt projekt der hedder DIAPLAN.
Efter Plan09 skal DIAPLAN være med til at skabe nye modeller for kulturlandskabets forvaltning og planlægning i kommunalt og regionalt regi, samt udvikle nye metoder til at inddrage ejere og brugere. Formålet er generel videnopbygning, metodeudvikling og læring indenfor planlægning og forvaltning i det åbne land. DIAPLAN er organiseret under Skov og Landskab, afdeling fra By- og Landskabsstudier, og løber indtil 2013. Professor Jørgen Primdahl og lektor Lone Søderkvist Kristensen leder programmet.
Engagement i borgernes tanker
At skabe ejerskab til kommuneplanen internt i kommunen og blandt borgerne er nødvendigt og formidling heraf skal optimeres. I Skive sker det bl.a. ved at borgerne kan følge deres ideer fra start til slut. Herved viser politikere og planlæggere, at borgerens ideer tages alvorligt, at de engagerer sig i, hvad der optager borgerne – ”det virker forankrende, når borgerne kan se, at deres arbejde er til gavn for udvikling og forandring” siger Anders Rask. Borgerinddragelse giver en ekstra dimension i forbindelse med udviklingsarbejde og i udarbejdelse af kommuneplanen.
Skive Kommune har også erfaret, at når projekter bliver mere komplekse stilles der større krav til involverede aktører, og derfor skal forvaltninger og afdelinger bruge hinanden mere.
Læs mere i det uddybende Statusnotat
Hent dette resumé som pdf
Øvrige Statusnotater
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
|
20
|
21
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
|
27
|
28
|
29
|
30
|
31
|
|
|
Kommende
