EnglishKontakt

Klimasikring i Kokkedal

Rundvisning i Kokkedal d. 28. juni

Tag med til Kokkedal og oplev et helt katalog af klimaløsninger, når landskabsarkitekt Schønherr præsenterer et af tidens bedste eksempler på, hvordan vores byer kan imødegå tidens klimaudfordringer.

Et stort anlagt klimaprojekt i Kokkedal viser, hvordan byudvikling og klimatilpasning kan gå hånd i hånd. Tag med og oplev et helt katalog af klimaløsninger, når landskabsarkitekt Schønherr i partnerskab med BIG og Rambøll viser, hvordan vores byer kan imødegå tidens udfordringer med skybrud, oversvømmelser og stigende havvand.

Forstaden Kokkedal blev i 2007 og 2010 ramt af massive oversvømmelser, og en lang række parcelhuse blev oversvømmet. Kokkedal er samtidig en by præget af forstadens klassiske udfordringer, hvor mange byområder er adskilt, de offentlige byrum er nedslidte, og hvor bylivet ikke er så levende, som man kunne ønske sig. 

Læs mere og find tilmelding

Sted: 
Kokkedal
Dato: 
28. juni 2018