Jes Møller (Formand)

Portræt af Jes Møller Formand for Byplanlaboratoriet

Jes Møller (Formand)

Konsulent i byudvikling og bestyrelsesarbejde

Valgt af repræsentantskabet
2017 - 2021

Født 1953

Uddannelse:
Civilingeniør, trafik- og byplanlægning 1977

Baggrund:
Har bestridt en lang række stillinger inden for trafik og byplanlægning, bl.a.

  •  HUR, plandirektør,  2000-03
  •  Albertslund Kommune, miljø- og plandirektør 2003-06
  •  Køge Kommune, teknisk direktør 2006-10
  •  Køge Kyst, projektdirektør 2010-17

Tillidshverv:

  • Formand for andelsselskabet Coracao do Algarve i Portugal
  • Medlem af Markurfondens bestyrelse

Faglige interesseområder:

  • Byudviklingens fremtidsperspektiver - den blandede og bæredygtige by
  • Demokratiske aspekter af byudviklingen
  • Udvikling af samspillet mellem plan og marked
  • Kultur og kunst i byudviklingen

Yndlingssteder:
Jeg er så heldig at have tre faste lokationer: mit byggeforeningshus i Humleby, mit sommerhus i en landsby ved Haderslev Fjord og en andel i ferefællesskabet Coracao do Algarve i Portugal. Jeg nyder at veksle mellem disse vidt forskellige steder med hver deres kvaliteter.

 

Se hele bestyrelsen

Jes Møller (Formand)

Konsulent i byudvikling og bestyrelsesarbejde

Valgt af repræsentantskabet
2017 - 2021

Marie Stender (Næstformand)

Seniorforsker, 
BUILD, AAU København

Valgt af repræsentantskabet
2017-2021

Alexandra Vindfeld Hansen

Projektchef, Head of sLAB
SLA

Valgt af repræsentantskabet
2018 - 2022.

Berit Mathiesen

Chefkonsulent,
Kommunernes Landsforening

Udpeget af KL i 2017 - 2021.

Bettina Hedeby Madsen

Direktør for Teknik og Miljø,
Hjørring Kommune

Født 197X

Valgt af repræsentantskabet i
2018 - 2022

Hans-Bo Hyldig

Direktør,
FB gruppen

Valgt af repræsentantskabet
2017 - 2021.

Karsten Biering Nielsen

Vicedirektør, Miljø og Teknik
Københavns Kommune

Udpeget af Københavns Kommune
2019 - 2023

Lisbet Wolters

Stadsarkitekt, Vejle Kommune

Født 1968

Valgt af repræsentantskabet
2018 - 2022.

Lise Aaen Kobberholm

Vicedirektør,
Trafik, Bygge og Boligstyrelsen

Født 1969

Udpeget af Boligministeriet
2020 - 2024

Mats Olsson

Arkitekt, Uafhængig rådgiver
Urban Development Strategies.

Valgt af bestyrelsen
2018 - 2022

Sigmund Lubanski

Underdirektør, Erhvervsstyrelsen

Fast gæst i bestyrelsen

 

Tommy Tvedergaard Madsen

Specialkonsulent,
Region Nordjylland

Udpeget af Danske Regioner
2019 - 2023