Urbantech session 2020 hos DAC

Hvordan kan teknologi understøtte arbejdet med at udvikle mere cirkulære byer?

Teknologien er et naturligt element i planlægningen af ​​vores byer, bygninger og bymiljøer. Arkitekter, ingeniører og byplanlæggere bruger hver dag teknologi som platform og metode til at udvikle vores byer på den bedst mulige måde. Men spillereglerne ændrer sig. Om få år står vi over for en ny virkelighed, hvor manglen på ressourcer kræver, at vi bliver bedre til at samarbejde og dele de ressourcer, der er. Er alle nye bygninger lavet af genbrugsmaterialer i 2030? Kan nordiske løsninger inden for teknologi og iværksætteri i højere grad være med til at bygge bro mellem forskellige faggrupper? Kan teknologi understøtte samarbejdet med at udvikle mere cirkulære byer?

I denne Urbantech-session ser vi på, hvordan teknologi kan understøtte arbejdet med at udvikle mere cirkulære byer. Gennem inspirerende præsentationer, rundbordsdiskussioner og plenumdialog med foredragsholderne vil vi diskutere innovative og konkrete cirkulære løsninger, samt hvordan man kan bygge bro mellem fagfolk i byggesektoren.

Læs mere om arrangementet

Sted
København K
Dato
Kursusdato