Hvordan skaber vi den socialt bæredygtige by?

Byens Netværk har inviteret førende forskere og praktikere på området til en paneldebat om den socialt bæredygtige by. Debatten bliver live-streamet fra Building Green Together.

Hvordan indretter vi byen, så den bliver ”for alle” – og er den blandende by altid godt? Hvilke greb og strategier kan være med til at styrke sammenhængskraften mellem de forskellige grupper i befolkningen – og hvordan udvikler vi vores byer og boligområder, så de bliver mere socialt robuste og bæredygtige? Fællesskaber og social interaktion har længe været buzzwords, men hvordan (gen-)finder vi balancen i vores by- og boligfællesskaber i en tid med større social distance – under og post corona? 


Paneldebat med:

  • Anette Krarup, Direktør, Generous
  • Niels Bjørn, Urbanist, Ph.D.  
  • Lasse Kjeldsen, Ph.D. og Chief Advisor, CFBU
  • Morten Nielsen, Senior Researcher, Nationalmuseet
  • Charlotte Nørbak, Direktør for byggeri og byudvikling, Domea

Moderator: Lisbet Fibiger, Byens Netværk.

Læs mere om arrangementet

Sted
Online paneldebat
Dato
Kursusdato