Byudviklingsmedarbejder til Plan & Udvikling

Vi søger en byudviklingsmedarbejder til Plan & Udvikling i Hedensted Kommune. Kommunen er en decentralt opbygget kommune, som støtter op om udviklingen af vores lokalområder – det vi også kalder Hedenstederne. Vi arbejder for at sikre mulighederne for udvikling. Det gør vi blandt andet ved at sørge for, at alle vores bysamfund – uanset størrelse – har mulighed for at udvikle sig bedst muligt, og vi arbejder i fællesskab med byernes beboere, virksomheder og alle andre, der gerne vil bidrage til værdi for fællesskabet og livet mellem husene.

Vi leder efter en kollega, der kommer til at indgå i et bredt fagligt fællesskab omkring udviklingen af vores byer og kommunen som helhed.

Vores kommende kollegas hovedopgave bliver altså at indgå i arbejdet med og koordineringen af de mange byudviklingsprojekter, som vi er i gang med. Du kommer også til at hjælpe vores kommuneplanlægger i hendes arbejde med den overordnede planlægning for vores kommunes udvikling. Du har sandsynligvis en faglige baggrund som Urban planner eller arkitekt. Vi leder efter en profil, der gerne har en bred erfaring fra planområdet, særligt med kommuneplanlægning og byudvikling i fællesskab med borgere og interessenter. Du er god til at tegne og illustrere idéer og løsninger, ligesom du brænder for at indgå i et tæt samarbejde med dine kolleger, og har lyst til arbejdet i en politisk ledet organisation. Du formår at arbejde struktureret og samskabende og at være kommunens imødekommende ansigt udadtil.

Hedensted Kommune
Kontaktperson
Karina Kisum Jensen
Ansøgningsfrist
Københavns Kommune
Ansøgningsfrist:
Frederikssund Kommune
Ansøgningsfrist:
Hvidovre Kommune
Ansøgningsfrist: