Fagkoordinator for lokalplanlægningen i Plan & Udvikling

Vi har så mange spændende opgaver, at vi har fået lov til at opnormere vores afdeling med to nye kolleger. Den ene har vi netop ansat, og nu søger vi også en fagkoordinator for lokalplanlægningen i Plan & Udvikling, Hedensted Kommune.

Vi er en decentralt opbygget kommune, som støtter op om udviklingen af vores lokalområder – det vi også kalder Hedenstederne. Vi arbejder aktivt for at sikre mulighederne for vækst og udvikling – og det går helt forrygende! Vi har masser af varierende typer af lokalplaner, som venter på at blive igangsat – og vi har brug for en kollega, der kan hjælpe os med at koordinere arbejdet, og som også kan være med til at udarbejde lokalplaner.

Vi arbejder for, at alle vores bysamfund – uanset størrelse – har mulighed for at udvikle sig til endnu bedre steder at bo og virke i. Det gør vi i et tæt samarbejde med projektudviklere, byernes beboere og andre myndigheder – i det hele taget alle, der gerne vil bidrage til værdi for fællesskabet og livet mellem husene. Vi kalder det udvikling i øjenhøjde.

Vi leder altså efter en kollega, der kommer til at indgå i et bredt fagligt fællesskab omkring lokalplanlægningen af vores byer og udviklingsområder, og som får til hovedopgave at fungere som fagkoordinator for lokalplanlægningen.

Du skal hjælpe med overblik og fordeling af nye opgaver i tæt samarbejde med lederen og lokalplanlæggerne. Du kommer til at deltage i indledende møder med projektudviklere og bygherrer sammen med den ansvarlige lokalplanlægger og kommer blandt andet på den måde til at få en rigtig god indsigt i, hvad der rører sig i kommunen.

Hedensted Kommune
Kontaktperson
Karina Kisum Jensen
Ansøgningsfrist
Gribskov Kommune
Ansøgningsfrist:
Esbjerg Kommune
Ansøgningsfrist:
Hedensted Kommune
Ansøgningsfrist:
Brønderslev Kommune
Ansøgningsfrist: