CAFx - The Islanders (EN/DA)

De synes at have boet der altid, men skal nu til at forlade deres hjem.

Hvorfor er det vigtigt at blive involveret i forandrings- og fornyelsesprocesser i ens boligområde? Og hvad betyder det for beboeres stedsans, når deres hjem underlægges langstrakte og indgribende transformationsprocesser? Kom tættere på svarene med filmen The Islanders og efterfølgende debat. 

257 familier gør sig klar til at flytte. Deres boliger skal rives ned for at give plads til private ejendomme. Men: Hvordan putter man 10, 20 eller 45 leveår i papkasser? Og hvor tager man hen? 

Vi perspektiverer til Danmark sammen med unge fra Gellerup og Vollsmose, antropolog Michael Ulfstjerne og projektlederne Alexander Muchenberger, Aysha Amin og Pernille Maria Bärnheim fra Vi Fællesskaber Vores By – Gellerup. 

 Mohammad og Haider fra Gellerup, antropolog Michael Ulfstjerne samt projektlederne Alexander Muchenberger, Aysha Amin og Pernille Maria Bärnheim fra Vi Fællesskaber Vores By – Gellerup.

Gratis - Tilmeld dig

https://www.cafx.dk/event/the-islanders-en-da

Sted
København
Dato
Kursusdato