Repræsentantskab

Repræsentantskab

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2018
Årsberetning for 2017

Se årsberetninger fra de foregående år nederst på denne side

Repræsentantskab:
Aalborg Universitet Institut for Fysisk Planlægning, Carsten Jahn Hansen
Akademiet f. d.Tekniske Videnskaber, Claus Bech-Danielsen
Akademisk Arkitektforening, Rita Justesen
FAOD Forbundet Arkitekter og Designere, Jan Ove Petersen
Arkitektskolen Aarhus, Tom Nielsen
By og land, Nanna Uhrbrand
Boligselskabernes Landsforening, Bent Madsen
COK, Hanne Lykke
Concito, Anna Esbjørn
Copenhagen Business School, Peter Maskell
DTU Management Engineering, Simon Bolwig
Danske RegionerRegion Hovedstad, Pia Illum
Danske Regioner, Region Midtjylland, Erik Vinther
Danmarks Jurist og Økonom forbund(DJØF), Karsten Boye Rasmussen
Danmarks Naturfredningsforening, Nina Larsen Saarnak
Dansk Byggeri, Steen Høygaard
Dansk Industri, Morten Løber
Dansk Magisterforening, Kathrine Monsrud Ekelund 
Dansk Landskabsarkitektforening, Jakob Sandell Sørensen
Danske Planchefer, Anja Carlslund
Den Danske Landinspektørforening, Jan P. Nielsen
DSB Ejendomsudvikling, Niels Dam
Erhvervsministeriet, Mette Frølunde
FAB, Gitte Frank Andresen
Foreningen for landskabsarkitektur og bydesignstuderende, Anton Juel Lund
Fonden Teknologi Rådet, Søren Gram
Foreningen til Hovedstadens Forskønnelse, Jakob Lange
Forum for danske Bygningsmyndigheder, Åse Nielsen
Friluftsrådet, Anker Madsen
IDA Trafik og Byplan, Sille Christiane Linnet
Inst. for Geovidenskab & Naturforvaltning, Anne Grausholt Busck
komdir.dk-Kommunaldirektørforeningen i Danmark, Hanne Ahrens
Kommunernes Landsforening, Karsten Lorentzen, Tina Tving Stauning, Ole Bollesen & Niels Christiansen
KTC, Agnete Thomsen
Kunstakademiets Arkitektskole, Jens Kvorning
Kystdirektoratet, Ane Højbjerg Nielsen
Københavns Kommune, Jon Pape
Københavns Universitet, Maria Fabricius Hansen
Landsforeningen for Bygnings- og Landskabskultur, Henriette Soja 
Landskabsarkitektur og planlægning, IGN, KU, Christian Fertner
Miljø- og fødevareministeriet, Lisbet Ølgaard ​
Netværk for Yngre Planlæggere, Asger Høst
Nævnenes Hus, Christian Højgaard 
Park- og naturforvalterne, Pia Hertz
NOAH, Annagrethe Ottovar
Rum, Sted, Mobilitet og By, RUC, Katrine Hartmann-Petersen
Skov- og Landskab, KU, Jørgen Primdahl
SMV Danmark, Jakob Brandt
Statens Byggeforskningsinstitut, Helle Nørgaard
Transport-, Bygnings- og Boligministeriet, Annette Klint Kofod
Transportøkonomisk Forening, Uffe Jacobsen
Vejdirektoratet, Mia Stampe Lagergaard

 

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2017 
Årsberetning for 2016

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2016
Årsberetning for 2015
Planformer
v. Professor Jens Kvorning
Demokrati under nye former
v. Projektdirektør Jes Møller, Køge Kyst

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2015
Årsberetning for 2014

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2014
Årsberetning for 2013

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2013
Årsberetning for 2012

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2012
Årsberetning for 2011

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2011
Årsberetning for 2010

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2010
Årsberetning for 2009
Fagligt oplæg om værktøj til vurdering af bæredygtighed og Nordhavnsudviklingen

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2009
Årsberetning 2008

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2008
Årsberetning 2007
Ved bestyrelsesformand Torben Nøhr, maj 2008

Oplæg fra repræsentanskabsmødet 2007
Byernes mangfoldighed - mellem politisk vision og konkret planlægning. Ved bestyrelsesmedlem Thorkild Ærø